Pískomil přinesen na kliniku s problémem v uchu: v uchu mu vyrostla „nějaká boulička“. Tento nárůstek byl poměrně velký a zcela vyplňoval vstup do vnějšího zvukovodu. Kvůli jeho velikosti a možnosti dalšího růstu se majitelé rozhodli pro operaci. U takto malých zvířátek jako je pískomil, může být problém s dávkováním injekčních anestetik a proto jsme přistoupili k anestezii inhalační. Tento typ anestezie je pro pacienta šetrnější, bezpečnější a snadno se kontroluje hloubka uspání. Největší výhodou je však rychlost probouzení. Pacient se budí prakticky okamžitě po odpojení od anestetických plynů.
Malého pacienta jsme nejprve umístili do anestetického boxu, kde se nadýchal anestetika a usnul. Posléze jsme mu nasadili masku, aby neustále dýchal isofluran a nebudil se při zákroku. Nárůstek byl naštěstí stopkatý, takže bylo snadné odstranit ho elektrokauterem. Následně jsme pacienta odpojili od dýchacího přístroje a on se během chvilky probudil. Celý zákrok netrval ani deset minut.
U pískomilů starších dvou let se poměrně často vyskytuje ve vnějším zvukovodu cholesteatom. Je to nepravý nádor složený z tukových kapének, krystalků mastných kyselin, cholesterolu a zrohovatělých šupin epiteliálních buněk. Svým růstem může způsobovat tlakové atrofie a nekrózy okolních tkání, může rozrušovat kost a růst až do ušního labyrintu. Příznakem může být naklánění hlavy nebo olysání okolí ucha. Léčba je obvykle pouze chirurgická.