Péče o zuby 06. 02. 2017

Stejně jako my, i kočky a psi mají problémy se zuby. Na jejich zuby stále útočí bakterie, které způsobují periodontální onemocnění. 85% psů a 70% koček starších 3 let  trpí zubními problémy. Jedná se tedy o nejběžnější onemocnění u domácích zvířat. Pravidelná kontrola ústní dutiny vašich mazlíčků pomůže sledovat vznik zubního kamene. Zápach z úst nebo červené dásně jsou známky, které by vás měly přimět k okamžité návštěvě veterináře.

Jak se vyvíjí zuby?

Koťata a štěňata se rodí bez zubů. Mléčné zuby se objevují ve druhém týdnu a od 4 měsíců jsou postupně nahrazovány zuby trvalými.

 Kočky

Průměrný věk, kdy se u koček prořezávají trvalé zuby:

  • řezáky 4-5 měsíců
  • špičáky 4-5 měsíců
  • třenové zuby 4-5 měsíců
  • stoličky 5-7 měsíců

Mléčné zuby (celkem 26) jsou menší a jemnější než trvalé zuby. Jsou také méně silné  a nedovolují, aby kotě kousalo tvrdou potravu. Od 4 měsíců, kdy se objeví trvalé zuby (celkem 30), může kotě žvýkat tvrdší potravu a větší granule. Jakmile se prořežou trvalé zuby, doporučuje se začít s ústní hygienou.

Psi

Průměrný věk, kdy se u psů prořezávají trvalé zuby:

  • řezáky 4-5 měsíců
  • špičáky 4-5 měsíců
  • třenové zuby 4-5 měsíců
  • stoličky 5-7 měsíců

Mléčné zuby (celkem 28) se objevují postupně, aby byly od věku 4 měsíců postupně nahrazeny zuby trvalými (42 zubů). Zejména u malých plemen psů je celkem běžné, že jeden nebo několik mléčných zubů nevypadne a musí se vytrhnout (nejčastěji špičáky). Proto doporučujeme takzvané „pubertální“ kontroly u veterináře ve věku 6-7 měsíců. V tuto dobu se můžeme přesvědčit, zda se trvalé zuby správně prořezávají a poradíme vám, jak o zuby doma pečovat.

Zápach z úst (halitóza)

Nepříjemný zápach z úst může být výsledkem mnoha faktorů a měl by majitele okamžitě přimět k návštěvě veterináře. Ve skutečnosti pouze hloubkové vyšetření pomůže určit přesnou příčinu halitózy: absces, periodontální onemocnění, zažívací problémy, selhání ledvin …

Jaké jsou příznaky zubního onemocnění?

První příznaky

Zvyšující se zápach z úst: bakterie se množí a rozkládají bílkoviny z potravy. Tím se uvolňují sloučeniny síry (hnilobný zápach), které způsobují nepříjemný zápach.
Nadměrné slinění: zvíře trpící onemocněním ústní dutiny  vylučuje velké množství slin.
Obtížný příjem potravy: dásně jsou zanícené a podrážděné, zuby ciltivé. Bolesti při žvýkání zabraňují řádnému přijímání potravy.

Vážné důsledky

Zuby se uvolňují a mohou dokonce vypadnout: v lokalizovaných oblastech, kde ústní bakterie způsobí poškození periodontálního vazu, nezůstane nic, co by zub drželo, a tak dojde k jeho vypadnutí.
Vznik abscesu: abscesy vytvořené na kořeni zubu mohou u velmi malých psů vést ke zlomenině čelistní kosti.
Sekundární infekce ostatních orgánů: bakterie udržující se v infikované dutině ústní mohou vnikat do krevního oběhu. Může být ohroženo srdce, plíce, ledviny a játra.

Jak a kdy mám nechat svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen?

Vše závisí na fázi onemocnění. Pokud se objevuje pouze zubní plak a pokud zvíře spolupracuje, může stačit čištění zubů. Naopak v závažnějších případech tvrdou mineralizovanou vrstvu zubního kamene odstraní pouze obroušení v anestezii. Rádi vám poradíme, kdy to bude vhodné.

Operace v anestezii

Odstranění zubního kamene je činnost, která se může provádět pouze v celkové anestezii, aby zvířě nemělo žádné bolesti nebo stres spojený s použitím ultrazvukového přístroje. Zubní kámen se odstraňuje z povrchu všech zubů a to z obou stran.
Tato procedura se může doplnit leštěním, aby se vyhladily všechny nerovnosti na povrchu zubu, které by mohly podporovat rozvoj bakterií.
Odstranění zubního kamene také umožní určit, zda je potřeba vytrhnout uvolněné zuby.

Nově na naší klinice využíváme k ošetření zubů i terapeutický laser. Po očištění zubů ultrazvukem a vyleštění zubní skloviny ošetříme ústní dutinu laserem. Toto zařízení emituje laserový paprsek, který reaguje s buňkami tkáně a zvyšuje metabolickou aktivitu uvnitř buněk. Zlepšuje se transport živin a to vede ke zvýšení tvorby buněčné energie. Během každého bezbolestného ošetření zvyšuje laserová energie cirkulaci krve a přivádí tak vodu, kyslík a živiny do postižené oblasti. To vytváří optimální prostředí pro hojení, snižuje zánět dásní, otoky a bolest. Laserová terapie jednoznačně zkracuje čas potřebný k zahojení rány (např. po vytržení zubu) a současně i zlepšuje kvalitu tkáně (silnější, více normální tkáně, menší napětí a menší tvorba jizvy).

Po operaci vám poradíme nejvhodnější keždodenní ošetření a zubní péči pro vašeho mazlíčka. Pravidelnou péčí o zuby se tak oddálí tvorba nového zubního kamene. Podporuje se tak dobrý zdravotní stav zubů, a tím se snižuje četnost odstraňování zubního kamene.

Jakou zubní péči mám svému mazlíčkovi poskytnout?

Čištění zubů: je to nejúčinnější způsob boje proti zubnímu plaku.
Granule speciálně vytvořené k podpoře zdraví ústní dutiny: je to dieta speciálně vyvinutá tak, aby měla cílený efekt na plak a zubní kámen. Zatím co uspokojí denní nutriční potřeby zvířete, pomáhá oproti obvyklé dietě také zabezpečit dobrou ústní a zubní hygienu. Granule působí dvojím účinkem. Mechanická činnost: díky tvaru a struktuře má granule během žvýkání jemný abrazivní účinek na zuby. To napomáhá zničit mnoho druhů bakterií, které vytváří plak. Proto je důležité granule nevlhčit a nelámat, aby si tento efekt uchovaly. Chemický účinek na vápník ve slinách: vápník hraje roli při mineralizaci plaku. Polyfosfát sodíku váže vápník a tím zabraňuje tvorbě zubního kamene.
Nutriční doplňky speciálně vyvinuté k podpoře zdraví ústní dutiny a zubů: jedna žvýkací tyčinka denně je účinným prostředkem pro doplnění čištění zubů pomocí prodlouženého žvýkání.

Pokud jste zjistili po přečtení tohoto článku, že s vaším domácím mazlíčkem není něco v pořádku, navštivte nás, rádi vám poradíme.